Forum The X-Files Strona Główna
POMOC Rejestracja SzukajFAQ Zaloguj
GRAMMAR
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum The X-Files Strona Główna » English Zone Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat

GRAMMAR
Autor Wiadomość
Sara
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 2044
Skąd: UK

Post Odpowiedz z cytatem
kate to moze od 2 strony Razz jesli ktos powie ci ze our family lived in London for 5 months to mozna zalozyc ze juz tam nie mieszkaja Razz a jesli powie ze have lived in London for 5 months to znaczy ze zapewne .. jak to Pawek okreslil Razz jutro tez sie tam obudzą
Oba zdania sa gramatycznie poprawne tylko wnioski z nich wypływają różne

_________________
Wto Paź 13, 2009 21:58 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama







Wto Paź 13, 2009 21:58
alicja
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2943
Skąd: Szczecin Moje Miasto

Post Odpowiedz z cytatem
Sara napisał:
kate to moze od 2 strony Razz jesli ktos powie ci ze our family lived in London for 5 months to mozna zalozyc ze juz tam nie mieszkaja Razz a jesli powie ze have lived in London for 5 months to znaczy ze zapewne .. jak to Pawek okreslil Razz jutro tez sie tam obudzą
Oba zdania sa gramatycznie poprawne tylko wnioski z nich wypływają różne
dokładnie tak jest. Present perfect sugeruje że czynność nadal trwa. Równie dobrze można napisać our family have been living for 5 months in London, aby podkreślić ciągłość danej czynności od momentu przeprowadzki. Cały angielski - użycie czasu zależy od tego co chce wyrazić osoba mówiąca.

_________________
Sro Paź 14, 2009 09:15 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sara
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 2044
Skąd: UK

Post Odpowiedz z cytatem
Our family have lived in London for 5 months. We love being here and want to stay as long as possible.

Our family have been living in London for 5 years and we are having a great time here.

Co do drugiego zdania anglicy zwykle trzymaja sie prostszej wersji aby nie komplikowac sobie zbytnio zycia. I have been living raczej bys tu nie uslyszala aczkolwiek jest poprawne.

_________________
Sro Paź 14, 2009 09:24 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kate_brave
The truth is STILL out there
The truth is STILL out there


Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 9770
Skąd: Pemberley

Post Odpowiedz z cytatem
nienawidzę, po prostu nie nienawidzę Past Simple <--> Present Perefct. Jezu, no 15 lat się człowiek uczyc może a i tak będzie miał problemy.... Bow

a zapytałam Was dlatego, bo robiłam sobie test no i trzeba było w tym zdaniu wstawić jeden lub drugi czas, no i ja użyłam Present Perfect, bo tak to zrozumiałam (wskazówka: for 5 months)), no i gdy mi wywaliło, że Past Simple, to zdębiałam.
ale grunt, że generalnie także rację miałam... Wink

aczkolwiek, nadal nie rozumiem, czemu może być i Past Simple przy "for 5 months" Rolling Eyes bo przecież ta czynność się nie zakończyła.. bo mieszkają tam od 5 miesięcy...? d'oh! d'oh! d'oh!

_________________
“It’s been a wonderful time for us. That was one of the most pleasant and satisfying aspects of going back to the series. Gillian and I have both evolved personally and professionally over the years and we’ve become good friends over time. I would still call her or write to her after she moved to the UK and we have a much greater appreciation for the show and our work together now than ever before. It’s been very easy between us and we’ve never laughed so much as we have this time around” - David Duchovny

Sro Paź 14, 2009 10:18 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
Sara ma rację.
jeśli czynność się zakończyła to Past Simple, jeśli trwa do chwili obecnej to Present Perfect lub Present Perfect Continuous
czasy są łatwe Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Sro Paź 14, 2009 13:47 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
Kasia24
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 2657
Skąd: dublin

Post Odpowiedz z cytatem
i właśnie dlatego nie lubię gramatyki bo zawsze miałam z nią problem, również teraz .... :/ choć angielskiego używam non stop od ponad dwóch lat..
Sro Paź 14, 2009 13:50 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sara
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 2044
Skąd: UK

Post Odpowiedz z cytatem
shopgirrl napisał:
Sara ma rację.
jeśli czynność się zakończyła to Past Simple, jeśli trwa do chwili obecnej to Present Perfect lub Present Perfect Continuous
czasy są łatwe Very Happy Very Happy Very Happy


w koncu sie ma IELTS 7.5 Razz co nie i sie w GAPie za tlumacza robilo to sie wie LOL Dancing

_________________


Ostatnio zmieniony przez Sara dnia Nie Lis 15, 2009 17:44, w całości zmieniany 2 razy
Sro Paź 14, 2009 13:57 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
Sara napisał:

w koncu sie ma IELTS 7.5 Razz co nie i sie w GAPie za tlumacza robilo to sie wie LOL Dancing

buhahahahaha, że niby taki kozak z Ciebie? hahahaha

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Sro Paź 14, 2009 14:04 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
Sara
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 2044
Skąd: UK

Post Odpowiedz z cytatem
shopgirrl napisał:
Sara napisał:

w koncu sie ma IELTS 7.5 Razz co nie i sie w GAPie za tlumacza robilo to sie wie LOL Dancing

buhahahahaha, że niby taki kozak z Ciebie? hahahaha


nauczylam sie od mojego master of english HS Razz

_________________
Sro Paź 14, 2009 14:15 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
ehhh... ale jeszcze się musisz duuużo nauczyć my dear LoL
jakiego byka strzeliłaś: she will reappeared WHAT IS THIS??? ma być she will reappear a nie 3 kolumnę tam wciskasz <rotfl>

ps: cicho muszę się trochę nad Tobą popastwić <rotfl>

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Sro Paź 14, 2009 15:16 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
Sara
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 2044
Skąd: UK

Post Odpowiedz z cytatem
shopgirrl napisał:
ehhh... ale jeszcze się musisz duuużo nauczyć my dear LoL
jakiego byka strzeliłaś: she will reappeared WHAT IS THIS??? ma być she will reappear a nie 3 kolumnę tam wciskasz <rotfl>

ps: cicho muszę się trochę nad Tobą popastwić <rotfl>


spadaj siedze w pracy z goraczka jakies 38 z czyms pewnie bo ledwo zyje, naszprycowana lekami i jeszcze sie wkurzylam ze jakas Lydia bedzie w House :> (Boshe wez jak ja moglam taki byk strzelic hahahaha shame on me)

_________________
Sro Paź 14, 2009 15:27 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pawek
TrustNo1
TrustNo1


Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 1931
Skąd: Pomorze

Post Odpowiedz z cytatem
Zwrot "for 5 months" nie znaczy przypadkiem "przez 5 miesięcy"? Co nie wyklucza użycia ani past simple ani present perfect?

_________________
"Nigdy nie umierałbym za swoje przekonania, bo mogę się mylić."

Bertrand Russel
Sro Paź 14, 2009 18:06 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
Pawek napisał:
Zwrot "for 5 months" nie znaczy przypadkiem "przez 5 miesięcy"? Co nie wyklucza użycia ani past simple ani present perfect?


for ma wiele znaczeń. dwa z nich to: przez, od. używany jest w obu czasach choć poprawnie gramatycznie według zasad i zawiłości gramatyki ang. 'for' powinno być stosowane z Present Perfect, Present Perfect Continuous oraz Past Perfect w celu wyrażenia czynności trwających do momentu, w którym o nich mówimy, np.
He has worked here for a year, (meaning: he began a year ago and still works here)

w zdaniu, które podała Kate:
Our family lived in London for 5 months because our dad worked there.
nie ma poprawności gramatycznej, ale forma for w Past Simple funkcjonuje w mówionym angielskim.
zdanie poprawnie w Past Simple brzmiałoby:
Our family lived in London 5 months because our dad worked there.

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Sro Paź 14, 2009 18:20 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
Pawek
TrustNo1
TrustNo1


Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 1931
Skąd: Pomorze

Post Odpowiedz z cytatem
Dzięki za wyjaśnienie Smile

_________________
"Nigdy nie umierałbym za swoje przekonania, bo mogę się mylić."

Bertrand Russel
Sro Paź 14, 2009 18:21 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alicja
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2943
Skąd: Szczecin Moje Miasto

Post Odpowiedz z cytatem
kate_brave napisał:


aczkolwiek, nadal nie rozumiem, czemu może być i Past Simple przy "for 5 months" Rolling Eyes bo przecież ta czynność się nie zakończyła.. bo mieszkają tam od 5 miesięcy...? d'oh! d'oh! d'oh!
no bo oni mogli tyle mieszkać ale zakończyć to na tych 5- ciu miesiącach. Stąd możliwość użycia Past Simple do czynności zakończonej do tego wiemy ile trwała ale właśnie pod warunkiem że już nie trwa. Jak trwa to P. Perfect Very Happy

_________________
Sro Paź 14, 2009 19:36 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
hahaha, Ala ale jesteś zakręcona Very Happy Very Happy Very Happy tzn. tłumaczenie jest zakręcone. Very Happy Very Happy Very Happy

w ogóle i tak 'najlepsza' jest moja dyra, która po hospitacji u mnie stwierdziła, że nic nie zrozumiała z lekcji bo 95% było po angielsku. hahahahaha, żart roku. lekcja angielskiego jest po angielsku. czujecie bluesa???

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Sro Paź 14, 2009 19:44 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
alicja
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2943
Skąd: Szczecin Moje Miasto

Post Odpowiedz z cytatem
shopgirrl napisał:
hahaha, Ala ale jesteś zakręcona Very Happy Very Happy Very Happy tzn. tłumaczenie jest zakręcone. Very Happy Very Happy Very Happy

w ogóle i tak 'najlepsza' jest moja dyra, która po hospitacji u mnie stwierdziła, że nic nie zrozumiała z lekcji bo 95% było po angielsku. hahahahaha, żart roku. lekcja angielskiego jest po angielsku. czujecie bluesa???
zaproponuj jej lekcje angielskiego to coś zrozumie next time:D

_________________
Sro Paź 14, 2009 19:49 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alicja
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2943
Skąd: Szczecin Moje Miasto

Post Odpowiedz z cytatem
Hania czy masz jakieś opracowania czasów w tabelkach - jak sie tworzy twierdzenie, jak sie przeczy jak się tworzy pytania w kazdym czasie, same najważniejsze rzeczy żeby bylo gdzie zajrzec w razie gdy pamięc zawiedzie?

_________________
Wto Lut 23, 2010 20:01 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shopgirrl
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 3693
Skąd: Silesia rulezzz!

Post Odpowiedz z cytatem
mam coś takiego, sama kiedyś opracowałam (zawiera stronę czynną i bierną). tutaj można sobie zgrać:
http://rapidshare.com/files/199258211/czasy.pdf

_________________
I ship X Files, Bones & House.
Czw Lut 25, 2010 21:32 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger Nazwa Skype
alicja
The X-Files Girl
The X-Files Girl


Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2943
Skąd: Szczecin Moje Miasto

Post Odpowiedz z cytatem
shopgirrl napisał:
mam coś takiego, sama kiedyś opracowałam (zawiera stronę czynną i bierną). tutaj można sobie zgrać:
http://rapidshare.com/files/199258211/czasy.pdf
dzięki przyda się na pewno, ale widzę że to dla tzw. kumatych osób Very Happy ja muszę usiąść i opracować osoba po osobie, czas po czasie żeby moi uczniowie nie mówili np. I do making zamiast I am making. Oni nie bardzo chcą zaskoczyć że to dwa różne czasy i jeden z drugim, oprócz slowa present w nazwie, mają raczej niewiele wspólnego. Przypuszczam że strona bierna to dla nich czarna magia by byla bo do tego trzeba dobrze znać wszystkie czasy.

_________________
Pią Lut 26, 2010 12:05 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama







Pią Lut 26, 2010 12:05
Wyświetl posty z ostatnich:    

Odpowiedz do tematu    Forum The X-Files Strona Główna » English Zone Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
The X-Files  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Design by Vjacheslav Trushkin / Easy Tutorials (phpBB Tutorials)